obozy sportowe, obozy dla dzieci, kolonie dla dzieci wrocław, kolonie Lubin, kolonie Polkowice

Ultimate Frisbee

Wiele razy spotkaliśmy się ze stwierdzeniem: „Frisbee to sport? Przecież to jest zabawka dla psów!”. No więc wyprowadzamy Was z błędu – jest to bardzo dynamiczna i efektowna gra zespołowa, w której szybkość i zwinność łączy się z umiejętnością grania zespołowego. Jest to jedna z naszych ulubionych propozycji dla Was na aktywny wypoczynek.

Historia Ultimate Frisbee sięga roku 1968, gdzie licealiści z Columbia High School w Maplewood w stanie New Jersey piszący do szkolnej gazetki, podjęli się zadania wymyślenia nowej gry, aby wspólnie móc spędzać wieczory. Początkowo dyscyplina przypominała futbol amerykański, w którym zamiast jajowatej piłki zawodnicy rzucali dyskiem Frisbee, ale z czasem poszczególne zasady ulegały zmianom, dzięki czemu dyscyplina nabrała unikalnego charakteru.

W Ultimate rywalizują dwa zespoły, których celem jest złapanie frisbee w „zonie” – strefie punktowej przeciwnika. Z dyskiem nie można biegać, dlatego najważniejszym elementem gry są rzuty, które można wykonać na bardzo wiele sposobów. Na obozie ProgressCamp uczymy się najbardziej podstawowych z nich – bekhend, forhend, hammer, ale poznajemy także wiele innych technik.

W związku z tym, że po boisku nie można poruszać się z dyskiem, w grze tej niemożliwe jest wykonanie akcji indywidualnej, a co za tym idzie, jest to świetna forma kształtowania umiejętności współpracy w zespole, a także integracji z innymi obozowiczami.

Chcielibyśmy się też pochwalić niemałym osiągnięciem sportowym w tej dyscyplinie, ponieważ na naszym obozie swoje pierwsze rzuty wykonywali uczniowie SP44 we Wrocławiu, którzy następnie przenieśli modę na rzucanie frisbee do swojej szkoły i wraz z innymi uczniami, pod przewodnictwem p. Bartka, w 2023 roku zostali Mistrzami Wrocławia w kategorii szkół podstawowych.