Spikeball

Spikeball, a właściwie Roundnet to kolejna dyscyplina, która znalazła się w programie obozów sportowych Progress-Camp. Gra prosta, dająca mnóstwo radości, ale wymagająca sprytu, szybkości reakcji i całkiem sporej koordynacji ruchowej. 

Za twórcę gry uważa się Jeffa Knurka – amerykańskiego rysownika komiksów, a także projektanta zabawek dla dzieci. Dyscyplina ta powstała w 1989r. i przypomina siatkówkę plażową.

Podobnie jak w siatkówce plażowej w grze grają dwie dwuosobowe drużyny. Zamiast siatki jest tutaj charakterystyczna siatka napięta na obręczy wielkości hula-hop i stojąca na ziemi. Zawodnicy odbijają piłkę (o rozmiarach dużej pomarańczy) naprzemiennie, wymieniając maksymalnie 3 odbicia, po których piłka musi być skierowana w siatkę. Po odbiciu od siatki, grę kontynuuje drużyna przeciwna.

Punkty zdobywane są wtedy, gdy piłka spadnie na ziemię, odbije się od obręczy siatki lub odbije się od siatki więcej niż 2 razy. Gra najczęściej rozgrywana jest do 2 wygranych setów, każdy z nich do 15 lub 21 punktów (w zależności od turnieju).

Mimo, że boisko do gry wydaje się niewielkie, to biegania w grze jest co nie miara, ze względu na to, że gra toczy się dookoła siatki. Jeśli opanuje się już podstawową technikę, wyczuje siłę odbicia oraz zgra się z partnerem z drużyny, mecze potrafią wycisnąć z zawodników wiele potu. A takie gry na naszych obozach lubimy!