obozy dla dzieci, obozy 2024, kolonie 2024, kolonie letnie

Rugby Tag

Słyszeliście kiedyś opinię, że gra Rugby jest bardzo twarda, kontuzyjna lub brutalna? A może sami tak uważacie? Czas na przełamanie stereotypu! W ofercie letnich obozów dla dzieci Progress-Camp przygotowaliśmy jedną z najlepszych gier zespołowych uczących… pracy w zespole oraz szacunku do przeciwnika – Rugby Tag.

Rugby Tag, to odmiana gry w Rugby, przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży, która bazuje na podstawowych zasadach Rugby. Gra w założeniu jest jednak bezkontaktowa, to znaczy, nie występuje tu element „szarży” – ataku na przeciwnika celem przewrócenia go na ziemię. Zamiast tego, każdy z zawodników posiada tagi – dwie szarfy przymocowane na wysokości bioder po lewej i prawej stronie ciała.

Zabronione jest chwytanie przeciwnika, przewracanie go, odpychanie, a nawet wyrywanie piłki z jego rąk. Dzięki temu, grę tę można stosować nawet w najmłodszych grupach wiekowych, a sama gra doskonale uczy obozowiczów szacunku do przeciwnika.

Zadaniem zawodników, jest przeniesienie piłki na pole punktowe przeciwnika. Jeśli jednak przeciwnik zerwie jeden z tagów zawodnika atakującego, musi on w ciągu 3 sekund lub 3 kroków podać piłkę do zawodnika ze swojej drużyny. Jeśli jednak nie zdąży tego zrobić lub obrońca zerwie dwa tagi zawodnikowi będącemu w posiadaniu piłki, sędzia natychmiast dyktuje rzut wolny dla obrońców.

W przypadku zerwania przez obrońcę jednego z tagów zawodnika z piłką, podnosi on rękę z tagiem w górę i krzyczy „tag”. Od tego momentu jest on wyłączony z gry, do czasu, aż zwróci tag właścicielowi. Mechanizm ten, choć z pozoru nielogiczny, jest bardzo przemyślany, ponieważ cała akcja zerwania tagu, jest imitacją „szarży” z prawdziwego Rugby, w której to zarówno atakujący, jak i obrońca, po udanej szarży, są chwilowo wyłączeni z dalszej akcji.

Tak jak w grze Rugby, podania piłki nie mogą być wykonane do przodu. Różnicą natomiast jest fakt, że w Rugby Tag niedozwolone jest kopanie piłki nogą.

W Rugby Tag, tak jak i w Rugby, występuje jajowata piłka, której kształt zawdzięczamy tradycji. Od początku istnienia gier uznawanych za przodków Rugby, piłka miała właśnie taki kształt. Miało to związek z tym, że w tamtych czasach, piłkami były napompowane powietrzem świńskie pęcherze, które mają kształt owalny.

Nazwa gry Rugby, pochodzi od miejscowości, w której wykonano pierwszą piłkę wykonaną z kauczuk. Projekt jajowatej piłki wykonał Richard Lindon.

Jeśli zainteresowała Was ta dyscyplina, zapraszamy na nasze kolonie! Z dumą możemy pochwalić się, że Progress-Camp to jeden z niewielu obozów dla dzieci na Dolnym Śląsku, w którego programie znajduje się Rugby Tag!