obozy sportowe, obozy dla dzieci, obozy wrocław, kolonie sportowe, kolonie dla dzieci, kolonie wrocław, obozy młodzieżowe, kolonie młodzieżowe

Kajaki

Kolonie dla dzieci nad jeziorem, to fantastyczna okazja do zapoznania się z różnymi sportami wodnymi. Jednym z nich jest kajakarstwo, które musiało znaleźć się w ofercie naszych obozów.

Kajaki to jedne z pierwszych łodzi skonstruowanych przez człowieka. Choć data pojawienia się w użyciu kajaków nie jest znana, to coraz to nowsze badania pokazują, że pierwowzory kajaków pojawiły się już w starożytności. W grobowcu jednego z sumeryjskich królów odkryto srebrny model pirogi (łódź kształtem przypominająca kajak) i wiosła.

Sama nazwa kajak, wywodzi się od Eskimosów, którzy swoje łodzie przypominające dzisiejsze kajaki nazywali KA Y AK. Łodzie zbliżone do dzisiejszych kajaków były używane także przez Indian, zamieszkujących tereny dzisiejszej Kanady, starożytnych Egipcjan, a także australijskich Aborygenów.

W dzisiejszych czasach kajaki wykorzystywane są na setki sposobów, a sport kajakowy rozbudowany jest do wielu konkurencji (od kajakarstwa klasycznego, przez kajakarstwo górskie na rwących rzekach, żeglarstwo kajakowe – czyli kajaki z żaglami, kajak polo – drużynowa gra z piłką, aż po rodeo kajakowe – czyli akrobatykę kajakową).

Turystyka kajakowa na obozach Progress-Camp, to przede wszystkim wypłynięcie na jezioro i poznawanie jego zakamarków. Zajęcia te idealnie wpisują się w „aktywny wypoczynek”, ponieważ praca mięśni obręczy barkowej, układu oddechowego oraz układu krwionośnego, połączona jest tutaj z ciszą. Chętni kajakarze, mogą też wziąć udział w krótkich wyścigach.

W historii obozów Progress-Camp zdobywaliśmy już wyspy Jeziora Sławskiego, poznawaliśmy zakamarki Jeziora Wieleńskiego oraz Osłonińskiego, a od 2022 roku odkrywamy tajemnice Jeziora Borek (m.in. poszukujemy zatopionego w jego toni, niemieckiego samolotu, który wg legendy wpadł do jeziora podczas ucieczki z Breslau w 1945r.) .

Kajaki to także świetna lekcja współpracy. Trzeba umieć skoordynować ruchy z kolegą z kajaka, a także dogadać się w którym kierunku chcemy płynąć (a czasem okazuje się to nawet trudniejsze od koordynacji ruchów.