Discgolf

Przygotowując obozy sportowe Progress-Camp kierujemy się myślą, aby uczestnicy mogli spróbować sportu w zupełnie innym wydaniu niż na tradycyjnych lekcjach WF. Poszukujemy więc dyscyplin, które są mniej oczywiste niż piłka nożna, siatkówka, koszykówka, czy piłka ręczna. Do takich dyscyplin zdecydowanie kwalifikuje się Discgolf.

Discgolf to połączenie dwóch innych dyscyplin – golfa i Frisbee. Golfowe piłki zastąpione są dyskami kształtem przypominającymi dyski frisbee, natomiast dołki to charakterystyczne dla tej gry metalowe kosze z łańcuchami. 

Ciężko odnaleźć początek i miejsce pochodzenia tej dyscypliny, ponieważ gra pojawiała się w różnych odmianach, w różnych miejscach na świecie, już od lat 20-tych XX wieku. Jednak do lat 60-tych gry te nie zdobywały popularności i grywane były lokalnie przez niewielkie grupki osób. Pierwsze zapisane w historii zawody zorganizowane zostały w 1968 roku, gdzie rolę dołków spełniały obręcze hula-hop. Dyscyplina została jednak zapomniana na kolejnych kilka lat, mimo szybkiego wzrostu popularności sportów z dyskami frisbee w tych latach.

Gra zyskuje na popularności dopiero w 1974 roku, gdzie kolejna grupka osób, organizując turniej diskgolfa, w celu zwiększenia rangi swoich zawodów jako nagrodę główną funduje samochód. Rok później discgolf zostaje włączony do planu mistrzostw ‘World Frisbee Championship’, a w 1976 zostaje założona federacja zrzeszająca graczy na całym świecie.

Na Progress-Campie od roku 2023 🙂

Gra polega na pokonaniu wszystkich dołków w jak najmniejszej ilości rzutów. Po wyrzucie dysku z pola startowego (nazywanego ‘tee’), gracz przemieszcza się w miejsce, gdzie dysk zakończył swój lot, skąd wykonuje kolejny rzut. Gracz rzuca tak aż do momentu, gdy dysk wpadnie do kosza.

W disc golfie występują różne rodzaje dysków, które mają różne zadania. W zależności od tego, jaki mamy dystans od miejsca rzutu do kosza, mamy do wyboru dyski: distance driver, fairaway driver, mid-range lub putter. Dyski różnią się od siebie wagą oraz kształtem.

Pola do discgolfa można stworzyć praktycznie wszędzie, a leśne ścieżki nadają się do tego idealnie, ponieważ samoczynnie tworzą nam przeszkody i zakręty, które musimy omijać. Na obozach sportowych w Kosarzynie wychodzimy więc po za ośrodek do lasu i aktywnie spędzamy czas, ciesząc się przyrodą, która nas otacza 🙂 Sprawdźcie nasze pole discgolfowe na poniższej mapce 🙂