Biegi na orientację

Orienteering, czyli biegi na orientację, to kolejna dyscyplina, która fantastycznie wpisuje się w motto sportowych obozów dla dzieci Progress-Camp – przygoda, wyzwania, radość. 

Obozowicze otrzymują mapę z zaznaczonym startem i metą oraz punktami kontrolnymi, które należy odwiedzić w określonej kolejności. Często zadanie okazuje się niemałym wyzwaniem, ale przynosi mnóstwo radości za każdym razem, gdy znajdujemy punkt kontrolny. 

Pomysł biegów na orientację pojawił się w Skandynawii i to tam w 1987r., w miejscowości Bergen w Norwegii, rozegrane zostały pierwsze zawody. Przez kolejne lata ich popularność rosła również w innych częściach świata, by w drugiej połowie lat 60 trafić do Polski, która wstąpiła do Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (IOF) w 1967r. Obecnie do IOF-u należy 78 państw z całego świata. I choć sport ten nie jest sportem olimpijskim, do programu obozów Progress-Camp włączony został w 2020r.

Symbolem biegów na orientację są tzw. „lampiony”, czyli elementy punktu kontrolnego, używanego w zawodach na całym świecie. Dojrzenie biało-czerwonego znaku w lesie gdzieś pomiędzy drzewami, powoduje wystrzał adrenaliny w naszym organizmie, która daje kopa do poszukiwania kolejnych punktów kontrolnych. 

Wyróżniamy kilka rodzajów biegów na orientację: sprinterskie, średniodystansowe, klasyczne, długodystansowe, ale także sztafety oraz nocne biegi na orientację. 

Oprócz biegów istnieją także inne odmiany orientacji sportowej, a do najpopularniejszych należą:

  • narciarski bieg na orientację,
  • rowerowa jazda na orientację,
  • orientacja sportowa niepełnosprawnych,
  • radioorientacja sportowa.

Na obozach sportowych Progress-Camp orientacja sportowa na obecną chwilę jest w formie biegu, ale nie wykluczamy wprowadzenia w przyszłości innych pomysłów 🙂 Dystans zdecydowanie jest sprinterski, ale w swojej historii, w 2021r. mamy jeden bieg nocny. Pojawiły się na nim nawet jakieś zjawy, które utrudniały uczestnikom dostać się do punktów kontrolnych ukrytych w najmroczniejszych zakamarkach trasy  🙂