Beach Tennis

Jak wakacje nad wodą, to plaża, a jak plaża, to…. beach tennis. Plażowa odmiana tenisa jest łatwą i przyjemną grą, w którą można rozegrać mecz już na pierwszych zajęciach. Proste zasady, a także stosunkowo łatwe odbicia powodują, że nawet najmłodsi obozowicze mogą szybko opanować podstawy i grać!

Pomysł na Beach tennis pojawił się na początku lat 70’ we Włoszech, gdzie tenisiści przebywający tam na wakacjach, dla urozmaicenia czasu wolnego, zaczęli odbijać piłkę swoimi rakietami, na boiskach do siatkówki plażowej. Bardzo szybko wykształciły się zasady zbliżone do obecnie stosowanych, bo mecz na takich zasadach rozegrano już w 1976r.

Od tego czasu sport ten najlepiej rozwija się we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Brazylii. Nie umknął on także naszej uwadze i od 2021r. jest w programie obozów sportowych Progress-Camp.

Zasady gry są zbliżone do tenisa ziemnego. Mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów, każdy z nich do wygrania 6 gemów. Przy stanie 6:6 rozgrywany zostaje tie-break. Każdy gem rozgrywany jest do 4 punktów (15, 30, 40, gem), ale przy 40:40 jest tzw. „złota piłka”.

Beach tennis jest grą głównie dwuosobową, więc najczęściej rozgrywamy deble, ale przy małej modyfikacji rozmiarów boiska można także rozgrywać grę pojedynczą.

Piasek (lub trawa w przypadku trawiastej plaży nad jeziorem), słońce i bliskość wody, sprawiają, że gra w beach tennisa sprawia mnóstwo frajdy i jest świetną formą aktywnego wypoczynku, którą polecamy również po za naszymi obozami 🙂